מה עושים במקרה של תאונה בה פגעתי באדם בכביש?

כותבת ועורכת המאמר:  עו"ד דנה דוד –  מתמחה בדיני התעבורה

אף אדם אינו חסין מתאונת דרכים. הנני מייצגת לקוחות רבים אשר מוגש נגדם כתב אישום בגין גרם תאונת דרכים ולעולם לא נתקלתי במקרה בו, הנהג טען, כי פגע במעורב בכוונה חלילה או שאינו מצר על קרות התאונה.

לצערנו הרב, תאונות דרכים מתרחשות על בסיס יומי. כעת, חשוב לדעת מה נכון לעשות מיד אחרי מקרה בו פגענו באדם ו/או בכלי רכב, על מנת לשמור על בריאותנו ובריאותם של המעורבים ובאלו מקרים נוכל למנוע הגשת כתב אישום נגדנו ובכך לשמור על רשיון נהיגתנו בחזקתנו. אז מה עושים במקרה של תאונה? כל התשובות בפוסט הבא.

מה עלינו לעשות מיד אחרי קרות התאונה?

דרישות החוק הינן ברורות ורחבות

  • להתקשר לשירותי ההצלה
  • להמתין להגעת שירותי ההצלה למקום האירוע
  • להושיט עזרה לנפגעים ככל שהנך מוסמך
  • לשתף עם שירותי ההצלה פעולה ולמסור להם ולמעורבים את פרטנו
  • להמנע מהזזת רכבך ממקום התאונה

במידה ועמדנו בדרישות החוק, אין זה אומר עדיין, כי לא יוגש כתב אישום נגדנו, אולם, בכך נמנע מכתב האישום לכלול עבירות נלוות כמו עזיבת מקום תאונה ו/או אי מסירת פרטים.

קרא עוד על:

חובות הנהג לאחר תאונת דרכים עם נפגעים

הפקרה אחרי פגיעה- כל המידע הדרוש לנהג

במקרה בו הנהג הוא הנפגע היחידי – האם יוגש נגדו כתב אישום ?

לשכת התביעות, נוטה להגיש כתבי אישום גם במקרים בהם מדובר בתאונה עצמית. אולם, עורך דין דיני התעבורה, יעמול להוכיח, כי התאונה היתה בלתי נמענת ועל כן, יש לבטל את כתב האישום ולגנוז את התיק המיוחס לנהג.

במקרה בו לא היה מגע בין כלי הרכב ו/או בין הרכב להולך הרגל ובכל זאת התרחשה תאונת דרכים – האם יוגש נגד מי מהצדדים כתב אישום ?

לכאורה, במצב של תאונה פסיבית, לדוגמא, כאשר נהג לכאורה נסע במהירות מופרזת וכתוצאה מכך נבהל הולך רגל מעד ונפצע, יכולה לשכת התביעות להגיש כתב אישום. אולם, עליה הנטל להוכיח, כי קיים קשר סיבתי בין המקרים.

מה עושים במקרה של תאונה

כיצד תקבע המשטרה מי אשם בתאונת הדרכים?

יחידת המשטרה אשר מקבלת את הדיוח על אירוע תאונת הדרכים, אמורה לשלוח בוחן תנועה למקום התאונה ולחקור את המעורבים. לאחר איסוף הנתונים, בוחן התנועה אמור לערוך דוח בוחן מפורט באשר לחקר התאונה ומסקנותיו ממנה. לעיתים לאחר חקירת המוערבים ובחינת כלי הרכב אשר נכחו באירוע, מגיע הבוחן לכלל מסקנה, כי התאונה היתה בלתי נמנעת ואין להטיל אשם על ידי מי מהצדדים.

מה עושים במקרה של תאונה, האם נהג מחוייב לתת לשוטר בדיקת שתן / דם אחרי תאונת דרכים?

מבחינת החוק, תאונת דרכים מקנה לשוטר זכות לדרוש מנהג בדיקת שתן, שכן היא לכאורה מעלה חשד לשימוש בסם ו/או במשקאות משכרים בעת נהיגה. אולם, בדיקת שתן ו/או דם תהינה קבילות אך ורק אם נטילתן עמדו בדרישות החוק (!)

במקרה בו הוגש נגד הנהג כתב אישום, מהו העונש צפוי לו באם יורשע בתאונת הדרכים?

העניין תלוי בהרבה משתנים. כמו למשל מהם סעיפי האישום המיוחסים לנהג, האם נגרמו חבלות, מהי מידת החבלות, והחשובים ביותר: מהי מידת האשם של הנהג והאם על פי הראיות, עולה ספק באשמתו בקרות התאונה.

כיצד ניתן לבטל את כתב האישום אשר הוגש נגד נהג בגין גרימת תאונת דרכים?

ביטול כתב אישום או זיכוי מעבירה של גרימת תאונת דרכים בהחלט אפשרי. אולם, העניין מצריך בדיקה מעמיקה של עורך דין תעבורה מומלץ. לאחר בחינת החומר המשפטי, ניתן להעריך את מצבנו ואת סיכויינו לזיכוי מלא בתיק.

מה עושים במקרה של תאונה – כל האמור לעיל אינו מהווה חוו"ד משפטית ו/או תחליף לייעוץ משפטי ובכל מקרה יש להוועץ עם עורך דין לדיני התעבורה.

 

0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *