המכון הרפואי לבטיחות בדרכים – איך יוצאים מזה?!

עו"ד דנה דוד – מתמחה בדיני התעבורה והמכון הרפואי לבטיחות בדרכים

ביקשת רשיון נהיגה ציבורי, והמכון הרפואי לבטיחות בדרכים סרב להנפיק לך כזה? נבדקת על ידי רופאי המכון הרפואי לבטיחות בדרכים ונשלח אליך מכתב האומר כי אינך רשאי לנהוג בשל אי התאמה? אתה ממתין לתשובה מהמכון הרפואי לבטיחות ב'רכים אולם היא לא מגיעה כבר חודשים? לכל אלו יש פתרון.

נתחיל מהתחלה, המכון הרפואי לבטיחות בדרכים רשאי על פי התקנות לבחון את כל סוגי הנהגים, החל מנהג שטרם הנפיק רשיון נהיגה ועד לנהג אשר מחזיק ברשיון נהיגה למשאית 12 טון ומעוניין להרחיבו .

לרוב, יבקש המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, מהנהג, לבצע בדיקות רפואיות הן מול פסיכולוג מטעם המכון הרפואי והן מבחן ארוך מול מחשב, אולם, ישנן בדיקות נוספות התלויות בכל נהג ונסיבותיו השונות.

במאמר מוסגר נספר לכם, כי לאחר כמה שנים של עבודה מול המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, לרוב משרדנו יודע לאבחן אלו בדיקות יבקש המכון הרפואי לבטיחות בדרכים לערוך עבור כל נהג ונהג, בהתאם לנסיבות השונות.

תמונה מתוך ועדת הכנסת בעניין המכון הרפואי

לכל נהג ונהג, אשר רשיונו מותלה על ידי המכון הרפואי לבטיחות בדרכים , קיימת לטענת המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, מאין 'בעייה' מסויימת, אשר ברוב המקרים, ניתנת לטיפול/לבדיקה. על מנת לאתר נכונה את הבעיה ולאבחנה בצורה מיטבית, עורך הדין חייב להבין היטב את התיק ואת הקושי לו טוען המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, על מנת לאפשר לשכנע את המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, שהנהג אינו מהווה סיכון לנהיגה בטוחה.

אולם, מה קורה כאשר המכון הרפואי לבטיחות בדרכים ממליץ למשרד הרישוי בכל זאת שלא ליתן רשיון נהיגה לנהג הזקוק לרשיון זה או לא להרחיבו ?  משרדנו נוהג להגיש ערר לועדת ערר הממקומת בבית החולים תל השומר ושם להביא את התיק לסיומו הטוב.

ומה קורה כאשר התיק סבוך למדי וועדת ערר אינה מסתפקת בטיעונינו טובים כשיהיו? במצב שכזה ניתן לפנות לבית המשפט המחוזי (שם נטען טענות משפטיות)

פעמים רבות בית המשפט המחוזי פסק כי הן המהכון הרפואי לבטיחות בדרכים והן ועדת ערר שגו בהחלטותיהם ועל כן מצא להשיב את רשיון הנהיגה לעותר.

עמ"ן1609-04-11, בית המשפט פסק באשר למערער אשר ביקש רשיון נהיגה מסוג C, "צודק המערער בטענתו כי נפל בהן פגם (בהחלטתו של המכון הרפואי לבטיחות בדרכים) המצדיק את התערבות ביהמ"ש. אחת התכליות העומדת בבסיס חובת ההנמקה קשורה בטעמי ביקורת".

לכן, בכל מקרה בו זומנת למכון הרפואי לבטיחות בדרכים, בין אם כנהג ציבורי ובין אם כנהג פרטי, אין צורך להלחץ, חשוב לפנות למומחה בתחום על מנת שיוכל לסייע לך לשמור את רשיונך בכיסך.

סעו בזהירות ושמרו על חייכם.


עו"ד דנה דוד מתמחה בדיני תעבורה וייצוג במכון הרפואי בבטיחות בדרכים