אודם 14, פתח תקווה

052-9095430

זמינות מקסימלית

משרד: 077-3011521

מייל: dana@zd-law.co.il

תפריט
תפריט

שלילת רישיון נהיגה

שלילת רישיון נהיגה על ידי משרד הרישוי

כותבת ועורכת המאמר: דנה דוד – עורך דין תעבורה

אין נהג אשר אינו חושש מן המונח 'שלילת רישיון נהיגה'. מדובר בסנקציה קשה עבור כל נהג באשר הוא – בין אם מדובר בנהג מקצועי ובין אם מדובר בנהג אשר אוחז ברשיון פרטי בלבד. התשובות לשאלות החשובות ביותר כמו, מי רשאי להביא לשלילת רישיון נהיגה, למשך איזו תקופה ואיך יוצאים מזה – במאמר שלפניכם.

מי הן הרשויות אשר רשאיות להטיל סנקציה של שלילת רישיון נהיגה

  • המשטרה
  • בית המשפט
  • משרד הרישוי
    במאמר זה אעסוק בשלילת רישיון נהיגה מהסוג השלישי.

מהם סוגי שלילת רשיון על ידי משרד הרישוי

קיימים 2 סוגי של שלילת רישיון נהיגה על ידי משרד הרישוי . שלילת רישיון
האחד הינו, שלילת רישיון על בסיס רפואי ו/או נפשי ו/או התנהגותי:
כאשר עולה ספק באשר לכשירות נהיגה אצל נהג, אזי, שמשרד הרישוי מקבל דיווח באשר למצבו של הנהג (הדיווח יכול להנתן מבית חולים בו היה אושפז הנהג, מבית המשפט בו הורשע הנהג וכן גורמים נוספים).
כאשר מקבל משרד הרישוי את הדיווח כאמור, הוא מפנה את הנהג לבדיקות רפואיות, אשר נערכות לו במכון הרפואי לבטיחות בדרכים (או על ידי גוף מטעמו). המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, מקבל לידיו את תוצאות הבדיקות אשר נערכו לנהג וממליץ למשרד הרישוי, על אחת האפשרות הבאות: שלילת רישיון נהיגה, השבת רשיון נהיגה, להשיב את רשיון הנהיגה בתנאים מסוימים או לרכבים מסוימים.
אם המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, בחר להמליץ למשרד הרישוי לשלול את רשיון נהיגתו של הנהג, אזי, שמשרד הרישוי יקבל את המלצתו וישלול את רשיון הנהיגה. שלילה זו הינה בדרך כלל לתקופה של שנה.
השני, הינו שלילת רשיון נהיגה על בסיס ניקוד תעבורתי.

שלילת רשיון נהיגה על בסיס צבירת נקודות

תקנות התעבורה קבעו, מהם התנאים אשר בקרותם יבקש משרד הרישוי להטיל אמצעי תיקון או אף לשלול את רשיון הנהג בשל ריבוי נקודות.
תקופת צבירה
תקופה בה הנקודות שצברנו עקב עבירות תנועה לכאורה, נספרות לנו במיניין הניקוד. כלומר אם ביום 1/1/2014 , הורשענו בעבירה אשר מייחסת לנו 10 נקודות, אזי שתקופת צבירה של שנתיים, תציג את הנקודות הללו עד יום 1/1/2016. לאחר מכן, עבירה זו תמשיך להיות מתועדת במשרדי הרישוי אולם הנקודות בגינה לא יופיע במניין הניקוד שלנו.
תקופת הצבירה הינה שנתיים ימים. אולם, במקרה שלא בוצע אמצעי התיקון כאמור, התקופה תתארך עד לביצוע הקורס ובמקרה שצבר הנהג 24 נקודות ויותר, תקופת הצבירה מתארכת ל-4 שנים.

מתי יבקש משרד הרישוי שלילת רשיון נהיגה או אמצעי תיקון אחר

במקרה שנהג צבר 12 נקודות עד 22 נקודות , אזי שיחוייב בביצועו של קורס בסיסי. חשוב לזכור, כי עד שהנהג לא מבצע את הקורס כאמור, צבירת הנקודות לא עוצרת. אולם, ביצוע הקורס אינו מוחק את הנקודות הצבורות(!), רק בסיומה של תקופת הצבירה, הנקודות, לא יספרו עוד.
במקרה שנהג צבר 24 נקודות עד 34 נקודות, אזי שיחוייב בביצוע קורס בסיסי וכן קורס יעודי נוסף. גם כאן, תקופת הצבירה מתארכת עד לסיומו של הקורס.
חשוב לדעת, כי משרד הרישוי אינו מקפיד לשלוח את זימוני הקורס בזמן ועל כן, מומלץ לוודא האם קיימת לנו חובת ביצוע קורס על מנת שלא להאריך את תקופת הצבירה.
במקרה שנהג צבר 36 נקודות ויותר, אזי שרשיונו צפוי להשלל על ידי משרד הרישוי לתקופה של 3 חודשים.
במקרה בו נהג צבר 72 נקודות תוך 6 שנים, אזי שרשיונו צפוי להשלל לתקופה של 9 חודשים שבסופם אף יאלץ להבחן על ידי המכון הרפואי לבטיחות בדרכים.
לסיכום, משרד הרישוי אכן אוחז כדין בסמכות להביא לסנקציה של שלילת רישיון נהיגה אולם, אולם עליו לפעול על פי החוק והתקנות ורבות הפעמים בהן משרד הרישוי דרש שלילת רשיון נהיגה כאשק נסיבות המקרה לא הצדיקו שלילה זו ואף לא הצדיקו כל אמצעי תיקון אחר(!). על כן, נהג אשר רשיון הנהיגה שלו חשוב לו, ונשלחה לו דרישה להפקיד את רשיונו – יפנה למומחה לשם בדיקת טענות משרד הרישוי.

האמור לעיל אינו מהווה חוו"ד משפטית ו/או תחליף לייעוץ משפטי ובכל מקרה יש להוועץ עם עורך דין לדיני התעבורה.

עו"ד דנה דוד

עו"ד דנה דוד

לעו"ד דוד נסיון עשיר בייצוג נאשמים בתחום התעבורה בעבירות כגון נהיגה בשכרות, נהיגה בפסילה, המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, עבירות הפקרה, אי השארת פרטים, אור אדום ועוד.

רוצה להגיב?

יצירת קשר

עו"ד דנה דוד

עו"ד דנה דוד יוצאת פרקליטות המדינה וחברה בועדת התעבורה הארצית של לשכת עורכי הדין בישראל. כמו כן, עו"ד דנה דוד משמשת כיושבת ראש הועדה למכון רפואי בלשכת עורכי הדין בישראל, ובוחנת תאונות דרכים במקצועה.

מאמרים אחרונים

יצירת קשר

מאמרים נוספים מהבלוג שלנו

עונש נהיגה בשכרות
בלוג
דנה דוד

עונש נהיגה בשכרות

כותבת ועורכת המאמר:  עו"ד דנה דוד – מתמחה בדיני התעבורה רבים מלקוחותיי, אשר מוגש נגדם כתב אישום בגין נהיגה בשכרות, שואלים אותי בפחד מה יהיה

קרא עוד »
שלילת רישיון
בלוג
דנה דוד

נהג צעיר נהיגה בשכרות

כותבת ועורכת המאמר: עו"ד דנה דוד – מתמחה בדיני התעבורה נהיגה בשכרות נחשבת לעבירה ברף הגבוה במתחם העבירות תנועה. על כן, קבע המחוקק כי היא

קרא עוד »
Call Now Button077-3011521
שינוי גודל גופנים
ניגודיות