נהיגה בשכרות חוק ועונש

נתפסת נוהג בשכרות? המשטרה לקחה לך את הרשיון? יש לך משפט תעבורה על נהיגה בשכרות? חייג עכשיו לייעוץ חינם להערכת סיכוייך והחזרת רשיונך במהירות האפשרית.

נהיגה בשכרות – סטייה מעונש מינימום

כמה באמת מותר לשתות

ענישת מינימום חמורה

נהיגה בשכרות חוק

בדיקת דם/שתן לגילוי סמים

נהיגה בשכרות דע את זכויותך

נהיגה בשכרות אפשר לצאת מזה

נהיגה בשכרות עובדות בסיסיות

נהיגה תחת השפעת סמים

עונש נהיגה בשכרות - מה העונש הצפוי לי?

עונש נהיגה בשכרות – מה העונש הצפוי לי?

כותבת ועורכת המאמר: דנה דוד – עורך דין לתעבורה

יצאת לבלות , שתית נהגת ונתפסת? יתכן ותואשם שעבירה של נהיגה בשכרות. מה זה אומר, מהו העונש שאתה חשוף לו ואיך אפשר לצאת מזה – במאמר שלפניך.
אחת העבירות עליהן חל עונש מינימום על פי חוק הינה עבירת נהיגה בשכרות. כלומר, בהגיעך לבית המשפט שבפני השופט מונח כתב אישום, עד שלא תוכיח את חפותך, העונש הנדרש משופט לפסוק נגדך הינו עונש מינימום של שנתיים פסילת רשיון בפועל, פסילת רשיון על תנאי, מאסר על תנאי, ניקוד במשרד הרישוי קנס כספי ושלא נדבר על זימון למכון הרפואי לבטיחות בדרכים (במקרים מסוימים).

פעמים רבות, עונש נהיגה בשכרות, לעניות דעתי אינו הולם עבירה מסוג שכזה. רבים הנהגים אשר זוהי עבירה ראשונה בכל הגליון התעבורתי שלהם ומעולם לא דרכה גליהם בין כותלי בית המשפט. אז איך יתכן, כי יושת עליהם עונש כה חמור?!

Driving Under the Influence. Male hand with bottle of beer.

Driving Under the Influence. Male hand with bottle of beer.

יתר על האמור, עונש נהיגה בשכרות על פי החוק, אינו מאפשר לשופטים שיקול דעת, והם כבולים לעונש הקבוע בחוק. מעטות הסיבות בהן ניתן לרדת מעונש המינימום כפי שקבע המחוקק בחוק.
דבר נוסף וחשוב הינו, כי בין אם נמצאה כמות אלכוהול נמוכה בגוף הנהג כמו 290 מיקרוגרם אין זה מעלה או מוריד מעונש המינימום. כלומר, גם אם מדובר בנהג ללא עבר תעבורתי, עם כמות אלכוהול של 290 מיקרוגרם או כמות של 50 מיליליטר דם (הכמות שממנה מתחילים לאכוף את עבירת נהיגה בשכרות), עונש נהיגה בשכרות – יעמוד בעינו.

איך בכל זאת ניתן לצאת מזה או להפחית את עונש נהיגה בשכרות?

מכשיר הינשוף הינו המכשיר אשר בעזרתו בודקת המשטרה את רמת השכרות אצל נהג. הבדיקה הינה בדיקת נשיפה אשר משווה את האויר המצוי אצל הנהג לבין אויר נקי מאלכוהול.
מכשיר הינשוף הוגדר על ידי בית המשפט כמכשיר אמין, אולם, זה בהחלט אינו סוף דבר. על המשטרה לעמוד בנטל ראיה גבוה יותר. כלומר, עליה לפעול לפי הנהלים הפנימיים, לפי דרישות החוק ולפי התקנות על מנת שראיות התיק יתגבשו לכדי הרשעה.

כאן המקום של עורך דין לתעבורה, להפריך את  אשמתו של הנהג בעבירה של נהיגה בשכרות ולהסיר ממנו כל אשמה. חשוב לקבל ייעוץ מעורך דין לתעבורה בתחילתו של ההליך, שכן לעיתים הנהג מודה בעבירה בזמן שאינו יודע כלל במה הינו מואשם. כל תשובה של הנהג יכולה לשמש כנגדו בסופו של יום בבית המשפט.

מנסיון של משרדנו, לעיתים, ישנם תיקים שכדאי בהם לנסות ולהגיע להסכמה עם המשטרה ולערוך הסדר טיעון מקל, אשר יביא את הנהג לקבלת עונש הולם ופרופורציונלי ולא לנהל משפט שלם שבסופו הנהג ימצא את עצמו פסול מלנהוג משך תקופה של שנתיים ימים ואף למעלה מכך.

שיקולי ענישה

במקרה של הסדר טיעון ישנם שיקולים נוספים אשר נלקחים בחשבון כמו למשל עבר תעבורתי, עבר פלילי, וותק נהיגה של הנהג, וכמות האלכוהול המצויה בגופו של הנהג אולם הגורם החשוב ביותר הינו החומר הראייתי המצוי בתיק ואותו יש לבדוק כהלכה.

לסיכום, נהג אשר הוגש נגדו כתב אישום בגין עבירת תעבורה, מומלץ להוועץ עם עורך דין תעבורה וזאת על מנת לקבל אבחנה מדויקת בעניינך. יתכן ובפגישה אחת, תחסוך לעצמך חודשים של פסילת רשיון ותמנע מתשלום קנס כספי לא מבוטל.

האמור לעיל אינו מהווה חוו"ד משפטית ו/או תחליף לייעוץ משפטי
ליצירת קשר ללא התחייבות חייג: 0544-629-639
דנה דוד – עורך דין לתעבורה , משרד עורכי דין זגדון דוד

עצר אותי שוטר - האם כדאי לסרב לבדיקת שכרות או להבדק ?

עצר אותי שוטר – האם כדאי לסרב לבדיקת שכרות או להבדק ?

כותבת ועורכת המאמר: עו"ד דנה דוד – עורך דין לתעבורה

האמור לעיל אינו מהווה חוו"ד משפטית ו/או תחליף לייעוץ משפטי

מהו סירוב להבדק בבדיקת שכרות?

כאשר שוטר או מתנדב עוצר אותך ומבקש ממך להבדק בבדיקת אלכהול, אינך מחוייב להבדק על פי חוק, אולם במידה ותסרב להבדק –  תחשב כמי שעבירה עבירה של נהיגה בשכרות.

העונש על נהיגה בשכרות הינו עונש מינימום של שנתיים פסילת רשיון נהיגה בפועל וסנקציות עונשיות וכספיות נוספות.

מכשירי מדידת אלכוהול

יצויין, כי ישנם 2 מכשירים שונים לבדיקת אלכוהול באמצעות הנשיפה. האחד הוא נשיפון – מכשיר קטן פיסית, אשר מצביע על אינדיקציה של שכרות בלבד ואינו מגלה תוצאה מספרית. השני הוא הינשוף – מכשיר גדול יותר אשר מצביע על תוצאה מספרית.

בשתי הבדיקות על השוטר להסביר לך את משמעויות כל בדיקה.

לא הצלחתי לנשוף מספיק – האם אחשב שמי שסרב להבדק?

אם עורך דינך יוכיח, כי נפח הנשיפה הנמוך לא נגרם בכוונת מכוון, אלא נבע מבעיה רפואית כלשהי שאינה תלויה בך – אזי שהנהג לא יחשב כמי שסרב להבדק ולא יהיה ניתן להרשיעך בעבירה של נהיגה בשכרות.

הינשוף לא העלה תוצאה מספרית – האם זה יחשב שסרבתי להבדק?

אם הדבר לא קרה עקב נשיפה חלשה במתכוון, הרי שככל הנראה ישנו כשל בינשוף ויהיה לא סביר להרשיע אותך, אם לא במתכוון נפסלה בדיקת הינשוף.

הינשוף הראה תוצאה לא הגיונית – האם כדאי היה שאסרב להבדק?

לאו דווקא. אם התוצאה לגמרי לא הגיונית, יתכן ונפל פגם בבדיקה ועל כן יתכן ולא תורשע בדין. אף בעזרת ייצוג נכון, יתכן ותצא זכאי – הכל תלוי בחומר הראיות ובאיכות הייצוג.

אם סרבתי להבדק- יאשימו אותי גם בעבירה של סירוב או רק בעבירה של נהיגה בשכרות?

סביר שכתב האישום יכיל בתוכו גם עבירה של סירוב להבדק בבדיקת שכרות.

מהו העונש על סירוב להבדק בבדיקת שכרות ?

עונש בגין עבירה של נהיגה בשכרות, הינו פסילת מינימום של שנתיים ימים, פסילה על תנאי, קנס כספי ולעיתים אף מאסר על תנאי והתחייבות כספית שלא לבצע עבירה זו או דומה לה משך מספר שנים.

אולם, על מנת להרתיע מעבירה של סירוב להבדק בבדיקת שכרות, בתי המשפט נוטים להעניש ביד קשה נהגים אשר הוכח כי סרבו במתכוון לביצוע בדיקת שכרות.

האם ניתן לצאת מזה?

עבירת הסירוב להבדק נחשבת לעבירה חמורה. אך, ישנם לא מעט מקרים בהם הנהג הואשם לכאורה בעבירה של סירוב להבדק בבדיקת ינשוף אולם בסופו של יום – בוטל כתב האישום או שהנהג זוכה מכל אשמה. בתיקי סירוב חומר הראיות חשוב מנשוא ועל כן, אל תוותר על הוועצות עם עורך דין אשר מומחה בתחום וזאת לפני הגעה לבית המשפט. עורך הדין  עריך את מצבך המשפטי וסיכויך לזיכוי בתיק.

ליצירת קשר ללא התחייבות חייג כעת: 077-30-11-521  

עו"ד דנה דוד – משרד עורכי דין זגדון דוד

נהיגה בשכרות – מה אומר החוק על רף המינימום של המיקרוגרם?

מאת: עו"ד דנה דוד המתמחה בדיני התעבורה

פקודת התעבורה (חוק) מציינת, כי רף האלכוהול המותר לשתייה הינו 240 מיקרוגרם, אולם, בפועל המשטרה אוכפת נהיגה בשכרות רק כאשר בבדיקת נשיפה מתגלה לנהג מ-290 מיקרוגרם. מדוע?!
בעוד החוק מציין רף של 240 מיקרוגרם בכל ליטר אויר נשוף, הרי שעוד בשנת 2007, בית המשפט דן בקבילות מכשיר הינשוף וקבע כי יש לאכוף עבירות של נהיגה בשכרות רק כאשר המכשיר מצביע על כמות של 400 מיקרוגרם בנשיפתו של הנהג, אולם, לשכת התביעות בחרה שלא לקבל את קביעתו של בית המשפט וערערה על החלטתו המכריעה והמקלה. לאחר הערעור, התוצאה היתה, כי בית המשפט קיבל בחלקו את הערעור של המדינה והציב רף חדש של אכיפה אשר עומד על 290 מיקרוגרם בנשיפתו של נהג (50 מיליגרם בבדיקת דם לגילוי אלכוהול). רף זה נשמר עד היום וכיום אכיפת עבירה של נהיגה בשכרות נאכף החל מרף זה.

מה קורה כאשר מוגש כתב אישום בגין נהיגה בשכרות המתבסס על כמות של 290 מיקרוגרם ?

ישנם נהגים, אשר כתבי האישום מצינים, כי היה מצוי בגופו של הנהג כמות של 290 מיקרוגרם וחושבים, כי התביעה תוכל ״לוותר״ להם על כתב האישום ללא שיוכיחו את חפותם.
לצערנו, כתב אישום שהוגש בין אם בגין נהיגה בשכרות של 290 מיקרוגרם ובין אם 50 מיליגרם בדם הוא עדיין כתב אישום לכל דבר ועניין ולא ניתן לחשוב, כי הוא יבוטל בשל הכמות הנמוכה אשר מוצגת בו.
אם נבחר לזלזל בכתב אישום זה,יפסל רשיוננו לכשנתיים, נחויב לשלם קנס כספי ולקבל על עצמנו רישום של 10 נקודות (שלא להזכיר את הזימון למכון הרפואי לבטיחות בדרכים שעלול להגיע לביתנו) וכמובן שבסופה של פסילת הרשיון נאלץ לבצע תיאוריה וטסט.

מה השוני בין כתב אישום בגין עבירה של נהיגה בשכרות עם כמות אלכוהול נמוכה לכתב אישום בגין עבירה של נהיגה בשכרות עם כמות אלכוהול גבוהה?עורך דין נהיגה בשכרות

על אף האמור, בעבירה של נהיגה בשכרות, ישנה חשיבות גדולה מאד לכמות האלכוהול אשר נמצאת לכאורה אצל הנהג .

לכתבי אישום, אשר מוגשים בגין כמויות אלכוהול גבוהות כמו 600 מיקרוגרם או 160 מיליגרם בדם, התביעה תעתור לעונש מאסר על תנאי ופסילת רשיון של כ- 4 שנים. חשוב לדעת, כי בתי המשפט לא יקלו ראש בכתבי אישום כאלו ואם הראיות בתיק מרשיעות,  אכן לא יהססו להטיל עונש חמור שכזה.
אבל, והאבל כאן הוא גדול! כאן מומחה לדיני תעבורה בהחלט יכול לשנות את התמונה.
כל תיק בנוי על ראיות ואלו הראיות אינן מצביעות על אשם ונפלו פגמים רבים בחומר הראייתי, הרי שלא ניתן יהיה להרשיע את הנהג! בעבירה של נהיגה בשכרות.

ישנם המון מקרים, בהם משרדנו הצליח להמתיק את העונש ביותר מ-80 אחוזים מן העונש הצפוי ואף לזכות לחלוטין את הנהג מעבירה של נהיגה בשכרות.
קריטריונים נוספים אשר חשובים להפרחת עבירת נהיגה בשכרות הינם: האם יש עבר של נהיגה בשכרות, האם יש נסיבות אישיות חריגות ביותר וכיוצ"ב.

לסיכום, לכל בעיה יש פתרון, עם עבודה יסודית ומקצועית ניתן לשנות את פני הדברים מן הקצה אל הקצה, אבל הכי חשוב, כי שמרו על עצמכם וסעו בזהירות.

האמור לעיל אינו מהווה חוו"ד משפטית ו/או תחליף לייעוץ משפטי.