אלכוהול ונהיגה

אלכוהול ונהיגה – מהי הכמות שלא תסבך אותנו

כותבת ועורכת המאמר: דנה דוד – עורך דין תעבורה

אלכוהול ונהיגה הם שילוב שנתפס בעיניי רבים כבעייתי במיוחד, אולם, המצב לא חייב להיות כזה.
לא כל לגימה של נהג מכוס יין, אמורה לגרום להביא למצב שאינו כשיר לנהיגה. אולם, מנגד, רבים הנהגים אשר חשבו, כי שילבו בתובנה בין אלכוהול ונהיגה, אינם מבינים כיצד מכשיר הינשוף הציג כמות אלכוהול גבוהה שמייחסת להם עבירה של נהיגה בשכרות.
איך נדע מהו השילוב בין אלכוהול ונהיגה שלא יביא אותי למצב של כתב אישום?! כדאי שתקרא

כיצד מכשיר הינשוף עובד ?

בעת בדיקת ינשוף, ישנו חיישן אלקטרוכימי אשר מתקשר עם אור אינפרא אדום, שניהם יחדיו מזהים את התרכובת של האויר הנשוף ומשוים אותה לאויר נקי מאלכוהול.
מכשיר הינשוף הוגדר על ידי בית המשפט כמכשיר אמין, אולם אמינותו יכולה להתערער כאשר לא מפעילים אותו על פי הכללים או שמא המכשיר לא עבר את הבדיקות האמורות.

כיצד יתכן שהמכשיר מזהה כמות אלכוהול גדולה בעוד שתיתי רק כוס יין?

קיימת בעייתיות גדולה בחוק, כיון שמכשיר הינשוף, לא לוקח בחשבון מדדים נוספים וחשובים לא פחות מן הבדיקה עצמה. ובמה דברים אמורים: המכשיר אינו מתחשב במשקלו של הנהג, במינו, בקצב חילוף החומרים שלו, האם שתה על קיבה ריקה או מלאה, מהם הרגלי השתיה של הנהג, מתי שתה הנהג והאם שתה משקאות נוספים.

הדבר יכול לצור תוצאות שונות לחלוטין על אף שכמות האלכוהול אותה שתו 2 הנהגים – זהה לחלוטין .
אציג 2 מקרים בהם שולבו, אלכוהול ונהיגה והתוצאות אשר ניתנו היו שונות לחלוטין: למשל, בחורה רזה שתתה כמות קטנה של אלכוהול על קיבה ריקה, עלולה למצוא עצמה עם בדיקת אלכוהול המציגה תוצאה גבוהה מהמותרת בחוק ואלו בחור בעל מימדים גדולים, אשר שתה אלכוהול על קיבה מלאה, והינו בעל הרגלי שתייה גבוהים, מוצא עצמו עם כמות אלכוהול מותרת על פי חוק.

כמה אלכוהול מפרק אדם סביר בשעה? 

גופו של אדם ממוצע מפרק 10 מיליגרם אלכוהול בשעה. אולם, אדם אשר רגיל לשתות כמויות אלכוהול גבוהות, מסוגל לפרק גם 20 מיליגרם אלכוהול לשעה. הבעיה הינה כי איננו יכולים לדעת כיצד גופנו עובד טרם בדיקת הינשוף.

מה בכל זאת ניתן לעשות על מנת שלא להכנס להגדרה של נהג שיכור ? 

אדם בעל משקל גוף מתחת ל-100 ק"ג, יאלץ להסתפק במשקה אחד משך שעה וחצי (על קיבה מלאה). אדם בעל משקל גוף גבוה מזה, יכול לשתות משקה נוסף. אולם, יש לזכור כי חצי שעה מרגע סיום המשקה, כמות האלכוהול היא הגבוהה ביותר (כאשר מדובר בשתייה על קיבה ריקה) וכ-שעה וחצי (כאשר מדובר בקיבה מלאה).
חשוב לשתות מים על מנת לדלל את כמות האלכוהול הנמצאת בגופנו אולם, מים יועילו במידה ואכן עמדנו בכללים שצויינו כאן.
לסיכום, אלכוהול ונהיגה אומנם עלולים להיות בעייתיים אך מצד שני, אנו לא רוצים למצוא את עצמנו מוותרים על עונג שתיית אלכוהול, רק בשל הפחד שמא נכנס תחת הגדרת השכרות. לכן, מומלץ להסתפק במועט ולהקשיב לגוף, לעיתים, גם לאחר משקה בודד, ולאחר שחלף פרק זמן לא מבוטל, הגוף יאותת לנו כי כדאי להמתין עוד כמה דקות.

אם בכל זאת, חלילה, בדיקת הינשוף הציגה תוצאה גבוהה מהרף המותר, עדיין לא קרה כלום, פנו אלינו, נבחן היטב את התיק ונחלץ אותך מהבוץ.

אלכוהול ונהיגה – כמה מותר לשתות ?

מאת עו"ד דנה דוד ממשרד זגדון-דוד, עורך דין לדיני תעבורה

מרבית מן הנהגים אשר מואשמים בנהיגה בשכרות ו/או נהיגה תחת השפעת אלכוהול, אינם מבינים כיצד זה יתכן שהוגדרו "כשיכורים", בשעה שלא חשו כלל את השפעת האלכוהול בגופם, ויתר על כן, מדוע נוסף לזה, רשיונם עלול להשלל למשך כשנתיים ימים?! – ובכן, אכן קיימת בעיתיות גדולה בעבירה זו, כיוון שהחוק אינו מפריד בין נהג למשנהו ומכניס את כלל הנהגים תחת אותו הרף בכל הנוגע להגדרת 'השכרות'.

ננסה לעשות סדר בדברים:

מהו הרף מעליו יואשם נהג בנהיגה בשכרות? על פי החוק, הרף עומד על 50 מילגרם במאה מילילטר דם או 240 מיקרוגרם בליטר אויר נשוף שנכון להיום הפסיקה העלתה רף זה ל-290 מיקרוגרם, קרי נהג אשר נתפס בנהיגה כאשר בבדיקת ינשוף יימצא אלכוהול במידה של מעל 291 מיקרוגרם, ייחשב  כמי שנהג תחת השפעת אלכוהול ויואשם בנהיגה בשכרות.

היכן הבעייתיות? ישנם לא מעט מאפיינים, אשר אינם נלקחים בחשבון ברף הקבוע בחוק ואשר יכולים להשפיע על אחוז האלכוהול המצוי בגופנו למעט האלכוהול עצמו: משקל גוף השותה, מין השותה, יכולת הקיבול של השותה, קצב חילוף החומרים שלו, האם שתה מים ודילל את כמות האלכוהול, משך הזמן שחלף ממועד השתיה ועד מועד הבדיקה, האם שתה על קיבה ריקה או מלאה והרגלי השתיה אליהם הוא רגיל, שכן גופו של אדם ממוצע מפרק 10 מיליגרם אלכוהול בשעה. אדם בעל הרגלי שתיה גבוהים מסוגל לפרק אף כפול מזה. יוצא איפוא, כי אדם ששתה 290 מיקרוגרם, על קיבה ריקה והינו בעל משקל גוף נמוך, אשר אינו רגיל לשתות – עלול להמצא על ידי בדיקת הנשיפה כשיכור על אף היותו עומד בהוראות החוק!
שורה תחתונה: רוב האנשים יאלצו להסתפק במשקה אחד בשעה על מנת שלא יחשבו שיכורים, אנשים בעלי משקל גוף העולה על 100 ק"ג, יוכלו להרשות לעצמם משקה נוסף בשעה, קרי שני משקאות לשעה. בנוסף, מדדי כמות האלכוהול מגיעים לשיאם לאחר כחצי שעה מרגע השתיה (במקרה שמדובר בשתיה על קיבה ריקה) וכשעה וחצי כאשר מדובר בשתיה על קיבה מלאה, כך שאם נהג צרך אלכוהול ומעכב את נהיגתו, הוא  מביא לכך שבדיקת השכרות תצביע על מדדים גבוהים יותר. לכן, גם אם נהג שתה משקה בודד, ובכל זאת מרגיש שבדיקת הנשיפה תצביע על מדד גבוה מהמותר, רצוי להמתין לזמן כאמור, טרם עליה על הכביש ולהקפיד על שתיית מים מרובה לדילול אלכוהול. וכמובן,  לנסוע בזהירות למען הבטיחות של כולנו.

האמור לעיל אינו מהווה חוו"ד משפטית ו/או תחליף לייעוץ משפטי ובכל מקרה יש להוועץ עם עורך דין תעבורה
ליצירת קשר ללא התחייבות חייג כעת : 0544-629-639
דנה דוד – עורך דין לתעבורה , משרד עורכי דין זגדון דוד